BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski „Albatros”: U solarnom avionu oko sveta za 150 sati

03.11.2018. god.


Neustrašivi ruski istraživač Fjodor Konjuhov, koji je nedavno obišao Zemljinu kuglu u balonu, pronašao je novi izazov. Planira da leti oko sveta u solarnom avionu na kojem upravo rade ruski stručnjaci.

Novi projekat pod nazivom „Albatros” ima za cilj da stvori avion koji će izvesti prvi let u kontinuitetu oko Zemlje na solarnu energiju. Iako je let planiran za 2020. godinu, istraživači moraju prikupiti obilje podataka pre nego što projekat startuje.

 

 

Ruski avanturista Fjodor Konjuhov, koji je osvojio i Južni i Severni pol i sedam najviših vrhova na svetu, sada planira da leti oko sveta u solarnom avionu.

Kao deo projekta, naučnici su napravili leteću fotovoltaičku laboratoriju koja pretvara solarnu energiju u električnu. Ona je opremljena jedinstvenim fleksibilnim solarnim modulima koje proizvodi moskovska kompanija TЭЭMP.

„Ovi solarni moduli imaju efikasnost od preko 22% i mogu da hvataju kako direktnu tako i reflektovani svetlost”, objašnjava Sergej Kurilov, generalni direktor kompanije TЭЭMP.

Fleksibilni solarni moduli se instaliraju na gornje i donje površine krila, kao i na poklopce na donjem delu aviona i na gornji deo trupa. Električni grejač omogućava održavanje prijatne temperature u avionu tokom leta na velikim visinama. 

Fotovoltaička laboratorija je predstavljena krajem oktobra u inovativnom centru „Skolkovo” u Moskvi, najvećem tehnološkom centru Rusije.

Čitav niz tehnoloških rešenja biće potreban kako bi se ostvario prvi let oko sveta na solarnu energiju, kaže Mihail Lifšic, rukovodilac projekta „Albatros”, dodajući da je fotovoltaička laboratorija najvažnija faza u tom procesu.

„Još uvek ne znamo koliko [solarne] energije će avion moći da prikupi na različitim geografskim širinama u različito doba dana”, objašnjava on, dodajući da inženjeri moraju raspolagati preciznijim proračunima kako bi konstruisali avion.

Let oko sveta će biti izveden na visini od 12-14 kilometara i uz prosečnu brzinu od 210 kilometara na čas. Očekuje se da će avion preći 35 000 kilometara za 150 sati, leteći preko Australije, Novog Zelanda, Čilea, Argentine, Brazila i Južne Afrike.

Procenjuje se da će 80% leta avion provesti iznad površine Tihog, Atlantskog i Indijskog okeana.

Arsenij Kalašnjikov, Russia beyond



  • Izvor
  • Ruski istraživači su napravili leteću fotovoltaičku laboratoriju u kojoj se solarna energija pretvara u električnu, foto: sk.ru / Russia beyond/ vost


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »